1. januára 2018

Rok 2017 alebo ako sme sa delili o poklady

Milí priatelia, rád by som sa vám na úvod tohto blogu poďakoval za všetko, čo sme mohli spoločne prežiť v roku 2017. Som rád, že mám takto na začiatok nového roku opäť príležitosť zastaviť sa a obzrieť späť na to, čo bolo. Na prelome rokov 2015 a 2016 sme sa podobne zastavili, modlili a hľadali sme, do čoho nás Pán v spoločenstve pozýva. Opäť sme chceli hovoriť o identite, ale nie iba tie „základy“ – túžili sme sa v nej posunúť niekam ďalej. Vznikol z toho rok hľadania pokladov. Pretože veríme, že v každom z nás je poklad a Pán chce, aby sme ho našli. A to sa dá tak, že skutočne spoznáme sami seba a odstránime prekážky a zámky na tej truhlici, v ktorej je náš poklad uložený. Tak sme hovorili o identite, služobnostiach, strategických oblastiach… Rok ubehol rýchlo a keď sme hľadali odpoveď na to, čo prinesie rok 2017, boli sme sami veľmi prekvapení tým, ako rýchlo prišla. Akoby sme to mali celý ten čas na jazyku. Čo robiť s pokladom, keď ho v sebe nájdeme? Predsa ho vyniesť na svetlo, aby sa ním mohli obohatiť všetci. Tak sme začali žiť rok delenie sa o poklady. A skutočne sa to dialo. Najskôr sme mali vyučovania o službe, hľadali sme v nej zdravé nastavenie a Božie princípy – či už v našich farnostiach, ale aj medzi spoločenstvami či na diecéznej úrovni. Snažili sme sa, aby to všetko zapadlo dokopy v jednote, ktorú hľadáme v spoločenstve. No a potom prišli pozvánky do služieb, ktoré sme ani sami nečakali. O niektorých sme vedeli, iné boli nové a sú stále pre nás výzvou. Vypichol by som z nich tieto 3:
  1. Kvetný víkend – diecézne stretnutie mládeže bolo jedným z podujatí, vďaka ktorým sme ako spoločenstvo vznikli. Opäť sme boli pozvaní do jeho organizovania a je to pre nás veľká česť.
  2. Ako v nebi tak i na zemi – radi sme podnikali výjazdy po blízkych i vzdialenejších farnostiach, aby sme mohli svedčiť o Bohu a chváliť ho. Na diecéznej úrovni sme boli pozvaní pravidelne slúžiť v neďalekej farnosti – v Horných Kočkovciach. Každý výjazd bol pre nás veľkým povzbudením a tešíme sa, že v tom môžeme pokračovať aj v tomto roku.
  3. Príď Kráľovstvo Tvoje – diecéznu animátorskú školu zažili len niektorí jednotlivci z nášho spoločenstva, v tomto roku sme boli pozvaní viesť ďalší ročník. A je to veru nádherná výzva. Na prvých 4 víkendoch sme spoznali niekoľko desiatok úžasných ľudí z celej diecézy. Uvedomujeme si, že ďalší rok a pol bude náročný, ale stojí to za to.
Samozrejme, nie je to všetko. Ale ak vo mne niečo rezonuje, sú to tieto diecézne podujatia. Delenie sa o poklady nie je iba na jeden rok, rovnako ako ich objavovanie v nás. Tieto naše pomenovania a smerovania neplatia iba na určitý čas, ale vnímame, že predsa sa každý rok posúvame ešte niekam ďalej, aj v rámci rozbehnutých činností. Ak máme byť verní v tom, do čoho nás Pán povolal a robiť to ako najlepšie vieme – vyniesť naše poklady – bude potrebné trochu poupratovať. V našom spoločenstve, v službe, v našich životoch. Pýtať sa Pána či sme na tom mieste, kde máme byť a či skutočne robíme to, do čoho sme povolaní. Či sa nemáme posunúť niekam ďalej, niečo zanechať alebo naopak niečo nové začať. Nech je teda rok 2018 takým rokom očisťovania. Aby sme nevynášali z nášho vnútra prach, špinu a zmätok, ale dobré veci v pravom čase, pretože: „Preto sa každý zákonník, ktorý sa stal učeníkom nebeského kráľovstva, podobá hospodárovi, ktorý vynáša zo svojej pokladnice veci nové i staré.“ (Mt 13,52)
Povedzte o tom ostatným...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *