27. apríla 2016

Mesiac v znamení novej evanjelizácie – aké to bolo?

S pojmom „nová evanjelizácia“ prišiel svätý Ján Pavol II. v marci 1983. Myslel tým evanjelizáciu po novom, o nové evanjelizovanie už pokrstených ľudí, ktorí ale nepoznajú základy svojej viery. Neskôr nás vyzval k novej evanjelizácií Európy. Aj dnes je toto volanie k novej evanjelizácií stále živé a o to naliehavejšie. V našom spoločenstve sme v mesiaci apríl mali tú česť slúžiť týmto spôsobom hneď na niekoľkých miestach. A chceli by sme sa o tom s vami zdieľať. Po krásnom Kvetnom víkende sme začali prípravu na našu službu tým asi najlepším spôsobom. Mnohí sme sa vydali do Banskej Bystrice, aby sme sa stretli ako „všetci za Jedného“ na Godzone konferencii. Naplnení láskou a túžbou, aby skutočne každý človek spoznal Pána sme potom vstúpili do služby pre birmovancov a mladých ľudí. Väčšina z nich ešte nemala s Bohom osobnú skúsenosť a teda nežila s ním vzťah. Toto pole pôsobenia nie je jednoduché. Je to vždy boj, ktorý treba bojovať akoby od začiatku. Svedčiť o tom, čo Pán urobil v našich životoch a pozývať týchto úžasných, ale tak veľmi zranených ľudí k tomu, aby vstúpili na nový level. Keby to bolo na nás a našich slovách, nič by sa neudialo. Avšak Duch Svätý na naše prosby prichádza a mocne zasahuje – lieči, dáva radosť, pomáha odpúšťať či zasieva mnohé milosti do budúcnosti. Nikdy to neupadá do stereotypu, vždy to je také zázračné, vidieť všetko to bohatstvo, farby a jedinečnosť pri stretnutí sa s Pánom. Do takejto novej evanjelizácie nemôžeme ísť na istotu – musíme riskovať a dávať do toho všetko. Ak sa budeme snažiť to „neprehánať“, skončíme len pri nejakom moralizovaní a prázdnych slovách. Aj tentokrát sme sa v tom veľa naučili. Kde sme vlastne boli? Počas dvoch sobôt 16. a 23. apríla sme mali duchovnú obnovu pre birmovancov z farnosti Považská Bystrica – mesto, ktorí boli rozdelení na 2 skupinky. Snažili sme sa v službe zapojiť každého zo spoločenstva v rámci viac ako 3 hodinového programu a ešte niekoľko hodinových príprav pred a rozhovorov po samotnom programe. Je to vzácna príležitosť ako uvoľniť nových ľudí do služby a zároveň sa zjednotiť a posúvať ďalej. V utorok 19. apríla sme spolu s o. Karolom Vallom prišli slúžiť na obnovu do Rodinkova, kde boli žiaci z Cirkevnej školy v Púchove. Mali sme hrať na sv. omši, povedať svedectvo, spolu tak na 1,5 hodiny, no nakoniec sme boli asi 3,5 hodiny a ešte nám bolo málo. Stretli sme úžasných mladých ľudí, ktorí chceli ísť za Pánom, a tak sme sa za nich dlho prihovárali a pokračovali sme v chválach. V piatok 22. apríla sme viedli modlitbu chvál v Bytči, kde boli pozvaní mladí ľudia už po absolvovaní sviatosti birmovania. A žiaľ sa ukazuje, že po samotnej sviatosti ich záujem rýchlo upadá. Bytča je však farnosť, v ktorej sme sa veľakrát stretávali a záleží nám na nej. Veríme, že tu sa tu zavítame aj častejšie. Na dojmy z tejto služby som sa spýtal aj viacerých účastníkov či členov tímu:
  • Evanjelizácia bola moja zatiaľ najlepšia skúsenosť. Veľmi mi to pomohlo sa zblížiť s Bohom a nájsť veľa milých ľudí. Objavila som daľšie cesty v rozvíjaní môjho vzťahu s Bohom.“ Katka z Považskej Bystrice
  • Chvály a modlitby našich priateľov zo spoločenstva Efata boli plné lásky, sily a veľkej duchovnej obnovy, pre každého jedného z nás. Zblíženie sa s naším nebeským Ockom, spoznanie nových ľudí, tiež upevnenie vzťahov medzi nami žiakmi navzájom. Bolo to silný zážitok pre mňa a určite aj pre ostatných.“ Miriam z Púchova
  • Pred duchovnou obnovou som si myslela, že to nebude nič výnimočné. Avšak na obnove, počas chvál, som pocítila Boží dotyk. Pocítila som, že Boh je skutočne pri mne a mala som z toho strašne veľkú radosť. Od vtedy cítim že každý deň má zmysel a je krajší, ak v ňom hľadám Boha. A v Jeho prítomnosti som stále šťastná.“ Majka z Považskej Bystrice
  • Na duchovnej obnove v Rodinkove bolo super. No najlepší deň z celej obnovy bol utorok. Po dlhej túre sme prišli zničení a unavení. No večerná svätá omša nás prebrala a únava odišla :). Svätá omša bola nádherná aj s piesňami, ktoré ste spievali. Po skončení sv. omše sme sa spolu rozprávali a modlili. Najviac ma dojalo, ako ste sa nad nami modlili a našu triedu ste tak dojali ze sme sa este viac spojili a zblížili. Citila som Boží dotyk. Bola to pre mňa úprimná a čistá modlitba a odovzdanie sa do Božích rúk. Vtedy som najviac pocítila, že ma Boh miluje. Bol to pre mňa najsilnejší zážitok z celého pobytu v Rodinkove. Ste úžasní, nech vás žehná Pán a nech vás chráni. Pozdravujem všetkých 🙂“ Alexandra z Púchova
  • Bytča je moja srdcovka, pretože som práve tu povedala Bohu svoje prvé áno. Dúfala som, že evanjelizácia bude pre mladých z našej farnosti príležitosťou zažiť slobodu v Bohu, silu spoločenstva a nájsť odpovede u toho najmúdrejšieho. A myslím, že to všetko táto akcia priniesla.“ Alexandra z Bytče
  • Bol to naozaj prelomový čas, ktorý priniesol mnohé zmeny v srdciach birmovancoch ale aj v srdciach nás – čo sme pomáhali. Každý čo prišiel mohol zažiť jednotu, rodinu, priateľstvo a Božia prítomnosť sa tam dala krájať a samozrejme sloboda tam nechýbala. Mňa sa najviac dotklo, keď birmovanci hádzali svoje hriechy alebo to čo ich trápi do koša. Tam sa ukázalo ako je On všemocný. Veľmi uzdravujúce boli slzy birmovancov, ktorí odpúšťali, ľutovali ale aj tešili sa z nového víťaztva. Bol to uzdravujúci čas… Som šťastná, že mohla byť súčasťou tohto veľkého diela čo Pán konal v PB.“ Maťka z Varína
Maťkine dojmy si môžete prečítať aj na tomto blogu
Povedzte o tom ostatným...Share on Facebook
Facebook
0Tweet about this on Twitter
Twitter
Pin on Pinterest
Pinterest
0

One Comment on “Mesiac v znamení novej evanjelizácie – aké to bolo?

[…] To všetko sa stalo v prvom polroku 2016 – do toho sme veľa slúžili, najmä v oblasti novej evanjelizácie pre birmovancov, ale napríklad aj organizáciou kvetného víkendu v Žilinskej […]

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *