6. apríla 2016

Kresťan na internete – Čo určite neprehliadnuť?

Približný čas čítania: 6 minút

Týmto článkom by som chcel nadviazať na úvod a pokračovanie tejto témy, ktoré sa nieslo skôr v duchu princípov a toho, čomu sa máme vyhnúť. Záver bude o dosť pozitívnejší a praktickejší – v mnohých smeroch sa už na internete šíri zaujímavý a kvalitný obsah, ktorý môže slúžiť na náš rast vo viere. Problém je, že ho častokrát nepoznáme a aj preto je tento článok plný odkazov práve na tento obsah. Cieľ je, aby sme poznali, čo je dobré a pridali sa k tejto vlne. O nič viac nejde.

Ak sa sťažujeme na obsah internetu a na pohoršujúce veci, ktoré ľudia zdieľajú na sociálnych sieťach, zabúdame na to, že my sa môžeme slobodne rozhodnúť navštíviť akúkoľvek stránku a najmä to, že my rozhodujeme o tom, čo sa zobrazí medzi novinkami v našom „news feede“ na sociálnej sieti. Ja sa zameriam najmä na Facebook, ale mnoho z toho, čo tu spomínam, nájdeš aj na Instagrame. Takisto pri aplikáciach sa obmedzím na Android a iOS, ale je možné, že nájdeš verzie aj pre iné systémy.

Je toho dosť veľa – ak je väčšina týchto stránok pre teba nových, aspoň daj páčiky na ich fanúšikovské stránky na Facebooku, aby si si obohatil svoj prehľad noviniek. Novinky, ktorí sa ti tam zobrazujú, sú v prvom rade tvoja zodpovednosť. Keď dáš páčik, môžeš si nastaviť aj upozornenia – tak po pridaní príspevku danou stránkou dostaneš upozornenie. Len to s tým nepreháňaj, aby ti to neliezlo na nervy.

Hodnotné portály a zdroje informácií

Okrem sociálnych sietí určite navštevuješ aj rôzne weby. Ja by som ti rád odporučil niekoľko konkrétnych stránok so zaujímavými informáciami a článkami, ktoré ťa určite obohatia. Nie je to nejaký kompletný zoznam, ak máš nejaké ďalšie odporúčania, rád si ich pozriem.

Väčšina z týchto webov má aj fan page na Facebooku, prípadne ďalšie zaujímavé služby (ako napríklad RSS feed, e-mailové notifikácie), ktoré ti umožnia sledovať ich obsah pravidelne.

Stránky projektov, farností a spoločenstiev

Mnoho spoločenstiev a farností sa aktívne rozvíja aj na internete. Rád by som vám odporučil niekoľko zaujímavých projektov a webov:

 • Godzone projekt – ten asi predstavovať netreba. Konferencia, nádej má meno, tour a iné aktivita nájdete na stránke http://www.godzone.sk/. Okrem toho nezabudni na Godzone Magazín.
 • Projekt WalkingOnWater – projekt vznikol v Žilinskej diecéze a aktívne pracuje so spoločenstvami aj v jej okolí. Na webe nájdete mnoho zaujímavých informácií http://www.walkingonwater.sk/
 • Martindom – stránka Martindomu obsahuje mnoho pokladov a vyučovaní, ktoré môžu pomôcť tebe i tvojej skupinke http://www.martindom.sk/
 • Spoločenstvo EFATA – rád by som sem zaradil aj náš web. Okrem organizovaných podujatí tám nájdeš napríklad množstvo zdrojov pre tvoj ďalší duchovný rozvj http://smefata.sk/
 • Moja Komunita – moja komunita je niečo ako rozvíjajúca sa sociálna sieť pre farnosti a ľudí v nich. Pozri si tam určite aj svoju farnosť http://mojakomunita.sk/
 • Stránka tvojej farnosti –  nie je dosť dobrá? Môžeš tu pomôcť aj ty!

Skvelé aplikácie pre telefón

Spolupracuj aj vo svojej farnosti či spoločenstve

Internet je v neposlednom rade skvelou príležitosťou na zlepšenie spolupráce vo farnosti alebo spoločenstve. Dnes je veľmi jednoduché založiť webovú stránku s dobrým CMS (systém na správu obsahu) – t.j. nemusíš byť programátor ani dizajnér, keďže schopných tém je dostatok. A dá sa to aj zadarmo. Určite využi na komunikáciu aj svoju sociálnu sieť – urob si fanúšikovskú stránku svojho spoločenstva, vytváraj udalosti, pridaj členov do skrytej skupiny, zriaď skupinu pre farnosť (a samozrejme to konzultuj s jej správcom). Možností je nesmierne veľa. A napomôžeš tak šíreniu dobrého posolstva na internete.

 • Využívaj svoje talenty a schopnosti, aj na internete – zverejňuj svoju prácu, zdieľaj sa, pros o radu a sám poraď
 • Zdieľaj kalendár, dokumenty, vytváraj skupiny na Facebooku – spoločný kalendár synchronizovaný v tvojom telefóne namiesto roztrúsených diárikov môže urobiť divy aj pre tvoju správu času. Používaj google disk a zdieľaj tam dokumenty svojho spoločenstva.
 • Šír ďalej Božie veci a povzbudzuj, aj prostredníctvom sociálnej siete. Mnoho dobrých vecí, krásnych citátov z Písma či myšlienok si zaslúži zdieľanie.
 • Založ si blog ak toho chceš povedať viac. A neboj sa, kritika ťa posunie ďalej.
 • Evanjelizuj internet 🙂

Prečo som sa rozhodol napísať tieto blogy? Podporila ma v tom aj myšlienka pápeža Františka, ktorú hovoril ako posolstvo ku dňu masmédií. Myslím si, že je povzbudením i výstrahou pre nás všetkých:

„Aj email, sms, sociálne siete, ,chat‘ môžu byť formami plne ľudskej komunikácie. Nie technológia určuje, či je komunikácia autentickou alebo nie, ale srdce človeka a jeho schopnosť dobre používať prostriedky, ktoré má k dispozícii. Sociálne siete sú schopné podporovať vzťahy a propagovať dobro spoločnosti, no môžu tiež viesť k ďalšej polarizácii a rozdeleniu osôb a skupín. Digitálne prostredie je námestím, miestom stretávania, kde možno pohladiť či zraniť, mať osožnú diskusiu či morálne lynčovanie. Prosím o to, aby nás Jubilejný rok prežívaný v milosrdenstve «viac otvoril pre dialóg, aby sme sa lepšie poznali a chápali; aby odstránil každú formu uzavretosti a pohŕdania a tiež každú formu násilia a diskriminácie» (Misericordiae vultus, 23).

Pápež František 22.01.2016 Posolstvo ku dňu masmédií

Povedzte o tom ostatným...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *