27. marca 2016

Pokrová partia

Približný čas čítania: 3 minút

Jeden vyučujúci nám raz rozprával, čo sa vlastne stalo na Veľkú noc – celý ten veľký príbeh. To, ako Boh vykúpil človeka.

Na začiatku, predtým, ako bol stvorený človek, sa proti Bohu vzbúrila tretina anjelov a Boh ich vykázal. Na ich čele bol satan. On je vrah od počiatku a jeho jediný cieľ je zabiť. Ale on nechcel zabiť človeka, ako by sme si mysleli. On chcel zabiť Boha. Teda človek nikdy nebol cieľom, cieľom bol Boh a človek len prostriedkom. Jediný dôvod, prečo bol pre neho človek zaujímavý, je, že Boh veľmi miloval človeka. A diabol vedel, že ak získa človeka, tak donúti Boha vyjednávať – sadnúť si s ním za jeden pokrový stôl a zahrať si partiu. To bol jediný dôvod, prečo chcel zviesť Adama a Evu. A podarilo sa mu to.

Keď Adam s Evou padli, Boh ich túžil vykúpiť a preto sa rozhodol prijať ponuku a sadol si za jeden stôl s diablom. Diablova ponuka bola, že človek môže opäť patriť Bohu, ale s podmienkou, že Boh musí zomrieť. A Boh súhlasil.

A tu sa odohrala najväčšia a najdôležitejšia partia pokru na svete. Keď Boh povedal, že ide zomrieť. A poslal svojho syna, aby zomrel, aby ho diabol mohol zabiť, ale diabol to vymyslel ešte horšie – nie on zabil Boha, ale zabili ho dokonca tí, ktorých Boh prišiel zachrániť.

Predstavte si, že niekomu zachraňujete život a on vás kopne do tváre. Vy niekomu chcete zaplatiť jeho dlžoby a on vás opľuje. Toto chcel dosiahnuť diabol. No Ježiš napriek tomu prišiel a podstúpil toto všetko.

Na zelený štvrtok, keď sa Ježiš potil krvou, niesol už hriechy všetkých. On sa cítil ako vrah, ktorý zabil, ako majiteľ nevestinca, ako najväčší zradca, ako ten, ktorý strieda dievčatá každú noc. Bol úplne oddelený od Boha, ako my keď spáchame hriech, keď vôbec necítime Božiu prítomnosť. Každý hriech, ktorý som spáchal ja, ty a každý človek na svete bol vtedy na ňom. Tá úzkosť, ktorú prežíval, bolo odlúčenie od Boha. Preto sa potil krvou. On sa cítil ako ten najväčší hriešnik na svete.

A na toto všetko stavil diabol. Dal all-in, všetky svoje žetóny, čo mal, dal na to, že ešte nikto z ľudí neodišiel z tohto sveta bez toho, aby spáchal hriech, že by unikol jeho pascám.

No Boh stavil na niečo iné. Boh stavil na to, že Ježiš je jeho milovaný syn. Veril v to, že aj keď Ježiš bude sám, nezaprie ho.

To sa stalo na Veľký piatok, keď to Ježiš všetko niesol a už to vyzeralo, že diabol vyhrá, keď Ježiš zakričal: “Bože môj, Bože môj, prečo si ma opustil!” Zdalo sa, že zaprie Otca.

No potom, čo Ježiš zvolal: “Otče do tvojich rúk, porúčam svojho ducha.” Napriek všetkému, čo prežíval, napriek tomu, že sa cítil Bohom opustený, napriek tomu, že ho všetci opustili, on ostal verný. Ježiš zostal verný. Jediný spravodlivý.

Na Bielu sobotu si len Boh prišiel po výhru a zhrabol všetky žetóny. Vybielil podsvetie. Preto sa táto sobota volá biela. Zobral si ľudí, ako svoju odmenu.

Boh urobil všetko. On nás zobral z otroctva a od nás sa očakáva to, že len prijmeme túto jeho výhru – slobodu, ktorú nám vydobil.

Ján Paholík, parafrázované z audio nahrávky Dmitrija Olšovského

Povedzte o tom ostatným...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *