29. marca 2016

Kresťan na internete – Úvod

Približný čas čítania: 5 minút

Častokrát počujeme o tom, že sme povolaní rozpoznať znamenia čias, v ktorých žijeme, aby sme boli schopní nielen žiť plnohodnotný život, ale aj pomáhať vytvárať hodnoty a zachovávať vo svete rozumné hranice. Inak povedané, byť tým svetlom sveta a soľou zeme (Matúš 5, 13-14).

Táto doba sa nazýva aj dobou informácií. Všetko okolo nás je na informácie bohaté, nedostávame ich len ústnym podaním či v knižnici, ale máme ich v televízií, v novinách a najmä na internete. Skutočne, internet je akousi vlajkovou loďou tejto našej informačnej doby. V tejto krátkej úvahe chcem načrtnúť niekoľko dôležitých skutočností týkajúcich sa spojitosti medzi žitím kresťanskej viery a správaním sa na internete.

Ak začneme trochu surfovať na internete, nepotrvá dlho a nájdeme mnoho krásnych a bohatých stránok, fotografií, videí a zároveň ešte viac temných kútov plných pornografického materiálu, násilia, klamstiev a urážok. Komentáre pod článkami častokrát pripomínajú zákopovú vojnu, na sociálnych sieťach kde-tu zazrieme vyberané urážky napísané násťročnými používateľmi a myslím, že by sa dalo v tomto duchu ešte dlho pokračovať.

Hoci je ale internet vlajkovou loďou tejto doby, nie je správne prisudzovať mu zodpovednosť za všetko zlo, ktoré na ňom môžeme nájsť. Nie je to živý organizmus, je to len prostriedok, ktorý môžeme využiť na dobro či zlo, na šírenie pravdy alebo klamstiev, na osobné obohatenie sa alebo podelenie sa o bohatstvo s ostatnými. Jeho obsah teda tvoríme my.

Ako kresťania veríme, že máme slobodnú vôľu rozhodnúť sa medzi dobrom a zlom, resp. zvoliť si niektorú z ponúkaných možností. Katechizmus Katolíckej Cirkvi venuje celý článok slobode človeka (počnúc bodom 1730). V Starom zákone to Boh niekoľkokrát pripomína Izraelitom – Deuteronómium 30, 15-20 či začiatok knihy Jozue a mnohé iné miesta.

Nemôžeme teda internet sám o sebe odsúdiť ako zlý – je tam mnoho priestoru na šírenie zla, ale je aj našou zodpovednosťou ho trochu „osoliť“ a šíriť na ňom najmä dobro. Je to teda aj tvojou úlohou – určite ho aspoň čiastočne využívaš a nepomôže, keď sa nad ním budeš iba pohoršovať.

Buď svetlom sveta a ukáž svojím správaním a zodpovednosťou, že sa to dá. S možnosťou slobodnej voľby nerozlučne prichádza aj zodpovednosť za tvoju voľbu. Ak sa rozhodneš, nesieš za to následky, ak niečo ukradneš, môžeš očakávať, že pôvodný majiteľ z toho nebude nadšený, ak niekoho urazíš, spôsobíš druhému bolesť, ak niekoho pochváliš, môžeš mu zmeniť život a nakopnúť ho do skvelého rozletu.

Je to teda na mne, na tebe, na nás. Možno ti to príde samozrejmé, ale toto naše správanie a zodpovednosť za naše činy bezprostredne s internetom súvisí. Pretože na internete, na sociálnej sieti si to stále ty. Nie je to tvoje iné anonymné ja, nie je to nejaká vymyslená osoba. Hoci máš falošný profil a akoby nepociťuješ dôsledky svojich činov, si to stále len ty a sú to tvoje činy. Každý tvoj čin na internete vydáva svedectvo o tom, kto vlastne v skutočnosti si.

Rozumieš? Hoci by si v skutočnosti niekomu ťažko ukradol auto, mal by si výčitky ho nelegálne stiahnuť, keby bola taká možnosť? Asi by si v skutočnosti do očí nepovedal niekomu s iným názorom, ako máš ty, že je hlupák (alebo iné expresívnejšie slová), ale na internete by si to urobil veľmi jednoducho – stačí napísať pár slov. Veď to je nehoráznosť, aby sa niekomu páčil iný futbalový tím, prípadne aby volil inú politickú stranu.

A ja chcem zdôrazniť, že medzi tým nie je až taký veľký rozdiel. Akoby toto slušné správanie chápeme a prijímame v bežnom živote, ale nedokážeme si ho prepojiť aj so svetom virtuálnym. Skutok či slovo na internete môže byť rovnako blahodarné aj rovnako skazonosné ako pri osobnom kontakte. Preto si musíme dávať značný pozor na to, čo sa deje, čo robíme a ako sa na internete správame. Či aj my neprispievame k tomu, že internet vyzerá tak, ako vyzerá.

Osobne som na tejto internetovej vlne už veľmi dlho, pamätám si prechatované noci na IRC kanáloch, odpisovanie na PéeMky na Pokeci či nezabudnuteľný zvuk prijatej správy na ICQ. Zachytil som vlnu Facebooku ešte v na konci roku 2008, ale odvtedy sa už pomaly strácam. Whatsapp, snapchat či iné nástroje sú už pre mňa španielskou dedinou. Ale princíp zostáva stále ten istý.

Vždy som to bol ja, aj ty si stále ten istý, hoci sa môžeš hrať na čokoľvek. Už obyčajný HTTP request, ktorý posielaš, aby si načítal stránku, o tebe môže prezradiť viac, ako by sa ti niekedy páčilo. Nemáš sa teda veľmi za čo skryť.

Preto je teda dnes ešte omnoho potrebnejšie byť osobnosťou, ktorá má integritu. A do toho sme pozvaní. Pretože doba informácií ponúka toľko zdrojov a možností, že je dôležitejšie vedieť sa správne rozhodnúť, ako iba niečo vyhľadať a prečítať.

Pomaly sa totiž dostávame z doby informácií do doby múdrosti – práve múdrosť bude rozhodujúca – hodnoty, morálka, charakter. Nestačí iba inteligencia, naštudované informácie či poznanie, ide už o to, ako s nimi naložíme.

Verím, že presne na toto nás pripravoval svojím učením Ježiš Kristus. On ohlasoval Božie Kráľovstvo a nechcel nám iba dať ďalšie pravidlá, ako máme žiť. On nás učil, ako máme myslieť, nie iba čo si máme myslieť. Išlo mu o metanoiu – zmenu zmýšľania. A to je ten kľúčový prvok aj pre kresťana na internete.

Touto úvahou by som chcel trošku štuchnúť do tvojho svedomia a otvoriť ti iný uhol pohľadu na veci okolo teba. Je to iba úvod do širšej témy, ktorej by som sa rád začal venovať viac.

V ďalších častiach by som predostrel správanie a skutky, ktorým sa je podľa mňa lepšie na internete vyhnúť a samozrejme zaujímavosti, ktoré by ste určite nemali prehliadnuť.

Celý blog píšem na základe workshopu, ktorý som mal na Kvetnom víkende v marci 2016.

Povedzte o tom ostatným...Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterPin on Pinterest0

3 Comments on “Kresťan na internete – Úvod

Lukas
30. marca 2016 at 19:45

Mega… Veľká spokojnosť… Boh dal sem na zem veľmi vela dobrých veci ktoré môžu však slúžiť aj zlým ale nieje to o ňom ale o nas ci sa rozhodneme konať v tom dobro alebo zlo… Bud to slúži nám alebo mi tomu alkohol, stávky, šoférovanie auta alebo čas… A vidím v tom aj dosť dôležitú vec ako neodcudzuj podľa mozno jednej zlej skúsenosti pozri sa do hĺbky a snaž sa hľadať to dobre … Internet ako človek … Hľadaj to dobre a podporuj aby rástlo a to zle odíde samo… Teším sa na další blok

Odpovedať

[…] Vladimír Smataník z projektu WOW, vedúci spoločenstva EFATA    http://blog.smefata.sk/2016/03/krestan-na-internete-uvod/ […]

Odpovedať

[…] článkom by som chcel nadviazať na úvod a pokračovanie tejto témy, ktoré sa nieslo skôr v duchu princípov a toho, čomu sa máme […]

Odpovedať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *